Tags

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

3639-flight-800x600

Çevremdekiler gezi işlerini nasıl planladığımı sorup duruyorlar. İnternetin elimizin altında olması her zaman yeterli değil, onu nasıl kullanacağımızı da iyi bilirsek aslında her şey çok kolay.

Bu yazıda kendi tecrübelerimle uçak biletlerini nasıl aldığımı anlatacağım. Bu Amerika’yı yeniden keşfetmek değil elbette. Artık daha çok kişi uçakla uçuyor ve bu aslında o kadar da zor bir iş değil. Ancak bazı ufak ipuçları sayesinde birçok seyahat bütçesinin önemli bir bölümünü oluşturan uçak biletlerini daha ucuza almak mümkün.

BİLETİ NE ZAMAN ALMALI?

Havayolu şirketleri uçuşlardan 1 sene öncesinde biletleri satışa çıkarmaktadır. Genelde mümkün olduğunca erken almak ucuz bilet bulmak için önemli bir yol. Ancak her zaman aylar öncesinden plan yapmak mümkün olmuyor. Dolayısıyla ilk yapmanız gereken, seyahat güzergahınızı belirlemişseniz aralıklarla bilet fiyatlarını kontrol etmeniz. Çünkü belirli dönemlerde yapılan kampanyalar ile çok iyi fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir diğer konu ise, uçak bileti fiyatları çok değişken. Çok değişkenden kastım dakikalar içinde fiyatlar aşağı-yukarı oynayabiliyor. Bu yüzden 1-2 günde nelerin değişeceğini kimse bilemez. Sizin için önemli olan uçak biletine ne kadar bütçe ayırdığınız.

Tabi kimse fazla para ödemek istemez. Ama Ankara * New York (İstanbul aktarmalı) gidiş dönüş uçak bileti fiyatının ne kadar olursa pahalı ne kadar olursa ucuz olduğunu nasıl bileceksiniz? Sizce 1.000 TL’ye gidiş-geliş bilet alınabilir mi yoksa 2.000 TL bu yolculuk için uygun mu? Bu zor bir soru. Fiyatları sürekli takip etmek, internetten kim kaç liraya bilet almış onu araştırmak herkesin yapmak isteyeceği bir şey değil. O yüzden aşağıdaki siteler size fiyat konusunda yardımcı olacaktır.

WEB SİTELERİ

Dediğim gibi artık hemen her şeyi internette bulabiliyoruz. Uçak biletleri de bir istisna değil. Birçok havayolu şirketinin uçuşlarını tarayan web siteleri işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

SKYSCANNER ( www.skyscanner.com.tr )

Yapmanız gereken sadece kalkış ve varış yerlerini belirleyip gidiş ve dönüş tarihlerinizi belirlemek. Sistem size birkaç saniye içerisinde birçok havayolu şirketinin uçuşlarını sıralayacaktır. Size uygun bir uçuş bulduğunuzda, sizi farklı sitelere yönlendiriyor (bravofly, tripsta v.b.).

Eğer seyahat tarihleriniz esnekse, sitede gidiş dönüş tarihlerini tüm hafta/ay ve hatta yıl olarak seçebiliyorsunuz. Böylece gidiş veyta dönüş tarihinizi 1-2 gün ileri ya da geri belirleyerek fiyatları önemli ölçüde düşürebilmek mümkün. Özellikle yüksek sezonda seyahat edecekseniz, fiyatlar pek de değişmeyecektir.

Burada dikkat edilecek nokta, yönlendirilen siteler ödeme aşamasında kredi kartları ile yapılan ödemelerde ek ücret talep edebiliyor.

KAYAK ( www.kayak.com.tr )

Hem uçak hem de otel rezervasyonu yaptırabileceğiniz bu siteyi de güvenle kullanabilirsiniz. Buradan istediğiniz bileti bulduğunuzda yine skyscanner’daki gibi sizi diğer sitelere yönlendiriliyorsunuz.

EXPEDIA ( www.expedia.com )

Özellikle Amerika’da kullanılan bu site sadece uçak değil ayrıca paket turlar, araba kiralaması ve otel rezervasyonları için de oldukça kapsamlı bir site. Benim en sevdiğim özelliği çoklu uçuşlar için uçak bileti araması yapabilmeniz. Örneğin, seyahatlerinizde ara uçuşlar olacaksa her istikameti ayrı ayrı uçuş planınıza eklerseniz size tamamı için bir sonuç çıkarabiliyor. Her seyahat için uygun olmasa da toplam uçak bileti maliyeti açısından fikir verdiği için oldukça kullanışlı.

MOMONDO ( www.momondo.com.tr )

Diğer uçak bileti arama siteleri gibi buradan da istediğiniz güzergahlardaki pek çok havayolu şirketinin uçuşlarını bulmak mümkün. Uçuş süresi/fiyat oranına göre size makul biletleri gösteriyor.

EE PEKİ SONRA?

Arama sitelerinden birkaçından aynı tarihlerdeki fiyatları görüntüledikten sonra her zaman firmaların kendi sitelerini de kontrol etmekte fayda var. Hem ek ücret ödemek zorunda kalmazsınız hem de bazen fiyatlar havayolu şirketlerinin kendi sitelerinde daha uygun olabiliyor.

Havayolu şirketlerinin e-posta haberlerine ve mil programlarına katılmak önemli fırsatlar yakalamak için çok iyi bir yol. Gelen kutularımıza düşen onca gereksiz e-postanın yanı sıra birkaç tane daha gelse çok bir sorun olmaz. Ama kim bilir, belki bu sayede çok ucuza seyahat edebilirsiniz.

Güzergah belirlendi, tarih kesinleşti. Eğer bilet fiyatı bütçenize uygunsa çok fazla vakit geçirmeden biletinizi alın. Daha da ucuzlar diye bekleyip fazla ödeme riskiniz her zaman var. Ayrıca, bunun bir tatil olduğunu unutmayın. Para seyahatin önemli bir parçası olsa da asıl heyecanı yitirmemek için parayı asla ama asla gezinin merkezine koymayın. Biletinizi aldıktan sonra heyecan bir aşama daha artacak ve uğraşmanız gereken başka konular olacaktır.

Advertisements