Tags

, , , , , , , , , , , , ,

kZRH9O38I7

Pek çok kişi için yurtdışında araba kullanmak bir tercih olmamakta. Bu çok da yanlış bir düşünce değil. Ancak özellikle gideceğiniz şehre ve seyahat güzergahınıza göre bu oldukça mantıklı bir seçim olabilir.

Biz Amerika ve Hırvatistan gezilerimizde araba kiralayarak gezdik. Her ikisinde de rotamız uzun mesafeler içeriyordu ve buraları geçmek için en uygun araç araba idi. Ancak İtalya gezimizde 4 şehir görmemize rağmen arabayı tercih etmedik çünkü şehirlerarası ulaşım trenle kolay ve ucuz bir şekilde yapılabiliyor.

Kendi tecrübelerimize göre seyahat edeceğiniz şehir(ler)e ve rotanıza göre araba kiralamak çok faydalı olabileceği gibi sorun da olabilir.

Öncelikle araba kirası başlı başına bütçeye yük olacaktır. Eğer grup olarak seyahat ediyorsanız, bu size şehirlerarası otobüs ya da trenden daha ucuza gelebilir. Ancak benzin masraflarını da dikkate almakta yarar var. Avrupa’daki benzin fiyatları bizdeki kadar olmasa da pahalı. Amerika’da ise sudan ucuz 🙂 Ayrıca park ve hız cezası yiyebileceğinizi de düşünerek bütçede bunun için de ufak bir yer ayırmakta fayda var.

Biz şimdiye kadar tüm araçlarımızı www.fastcarhire.co.uk adresinden yaptık. Hertz, Alamo, Dollar, Avis gibi araç kiralama şirketlerinin kendi sitelerinde çok daha pahalı. Uçak bileti için kullanılan web sitelerinin hemen hemen çoğu da araç kiralama için arama yapmanıza olanak sağlıyor.

Bu sitede öncelikle dil ve ülke seçeneğini seçtikten sonra aracı almak istediğiniz ve bırakmak istediğiniz noktayı seçiyorsunuz. Eğer gezinizin ilk gününden son gününe kadar araba ile gezmeyi planlıyorsanız havalimanından arabayı almanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü şehre gidiş ve gelişleriniz de sizin için ek bir masraf olacağından bundan kurtulmuş olacaksınız.

Seyahatiniz 2 veya 3 kişilik olacaksa özellikle Avrupa’da küçük arabaları tercih edebilirsiniz. Hem sıkışmazsınız hem de bagajı yeterli olur. Ayrıca küçük araba = Az benzin parası 🙂 Ayrıca Avrupa’nın dar sokaklarında kocaman bir jiple gezmek çok mantıklı olmayacaktır. Biz Hırvatistan gezimizde en küçük sınıf arabalardan birisi olan Suzuki Splash kiralamıştık. 4 kişi olmamıza rağmen gezimiz sadece 4 gün olduğu için bagajı da yetti. En uzun yolumuz Zagreb – Mostar yolunu gece geçtiğimiz için de pek sıkıntı yaşamadık.

Ama gündüz ve havanın çok sıcak veya soğuk olduğu günlerde seyahat edecekseniz daha iyi bir araba kiralamaya özen gösterin. Özellikle bir haftadan uzun süreli kiralamalarda kiralama ücreti de çok fark etmiyor.

Aracı aldığınız ve bıraktığınız yer farklı şehirlerde ise genellikle Tek Yön Ücreti ödersiniz. Kiraladığınız yerde bu konuya dikkat edin. İster internnet isterse gittiğiniz yerde kiralayın, bunu net bir şekilde sorun. Ayrıca kiralama seçenekleri içerisinde dolu al-boş bırak seçeneği ile aracı tam dolu depo ile kiralayıp boş bir şekilde de bırakabilirsiniz. Tabi hiçbir zaman en boşta bırakmak mümkün olmuyor, açıkçası buna da pek dikkat edemiyorsunuz. Ayrıca depoyu boş aldığınızda doldurmanız size 50 €’ya mal olacaksa, kiralama şirketi bunu size 60 € olarak yansıtıyor. Bu seçenekten kaçınabilirsiniz.

Ek sürücü seçeneği ise eğer yanınızda sizden başka bir sürücü varsa kesinlikle tercih edilmelidir. Zira kaza, hastalık, yorgunluk gibi durumlarla ne zaman karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Ayrıca gezi arkadaşlarınız gibi siz de oraya gezmeye gidiyorsunuz. Tüm tatil boyunca tek başına direksiyon sallamak ve günün geri kalan kısmında sarhoş gibi gezmek istemezsiniz. Bu seçeneği alarak, 2. bir kişinin de aracı güvenli bir şekilde kullanabilmesini sağlayabilirsiniz.

GPS yurtdışında hayat kurtarır. 🙂 Hayatınızı olmasa da zamanınızı kurtaracağını size garanti edebilirim. Her ne kadar eski tip yol haritaları uzun yollarda her zaman daha güvenli gelse de bana, özellikle şehiriçinde çok kullanışlı oluyor. Tabi bir de otelin veya gideceğiniz başka bir mekanın adını yazıp doğrudan gidebilmek de işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Türk ehliyeti ile hem Avrupa’da hem de Amerika’da sorunsuz bir şekilde araba kiraladık. Kredi kartlarınızdan provizyon çekilebiliyor. Bu provizyonun kalkması bazen günler hatta haftalar alabiliyor. O yüzden limitinizi ayarlamaya dikkat edin.

Araba kiralamanın diğer güzel bir yanı ise hareket kabiliyetinizin artması. Bu sayede otellerinizi şehirden biraz daha uzakta tutabilirsiniz. Şehirden uzak olan otellerde merkezdekilere göre daha ucuz olacaktır. Böylece araba kirasına verdiğiniz paranın bir kısmını uygun ücretleri otellerle karşılayabilirsiniz. Ancak otopark ve benzin ücretleri bu farkı size asla hissettirmeyecektir 🙂

Eğer kiralama işleminizi internetten hallettiyseniz, size gönderilen onay e-postasının bir çıktısını alarak havalimanındaki “Rental Cars” tabelalarını izleyerek kiralama firmasının olduğu yere gidebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu, kiralamayı yapan kişi ile bu kişiye ait kredi kartının ibraz edilmesi gerekmekte. Dolayısıyla aracı kiralayan kişinin kendi adına bir kredi kartı ve bu kredi kartında yeterli bakiyesinin olmasına dikkat ediniz. Kiralık aracı teslim alma işleminiz, bulunduğunuz havalimanındaki yoğunluğa göre 10 dakika da sürebilir 1 saatten fazla da.

Sonuç olarak, gezeceğiniz yerler arasında iyi bir ulaşım imkanı varsa (tren, otobüs v.s.) varsa bu seçenekleri her zaman ilk sırada tutun ve araba kiralamaktan kaçının. Şehiriçi ulaşımda da otobüs kullanmak ve hatta yürümek hem şehri ve insanları tanımak için daha iyi bir fırsat hem de daha ekonomiktir.

Ancak Amerika gibi tren veya otobüs taşımacılığın pek yaygın olmadığı bir ülkede veya Avrupa’nın birkaç ülkesini 10-15 gün içinde görmek gibi bir planınız varsa araba kiralamak sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Advertisements